yangin-ihbariYangın ihbar butonu, binanın herhangi bir yerinde çıkan yangının binada yaşayanlara ve itfaiyeye haber vermeye yarayan, insanların binayı boşaltmasını sağlayan son derece önemli bir cihazdır. Yangının büyümeden insanların binayı boşaltması için zaman kazandıran bu butonlar, binadaki çıkış yollarına, merdiven sahanlıklarına ve dışarıya çıkışı sağlayan kapıların yanlarına yerleştirilmelidir. İki butonun arasındaki mesafenin de standart olması, bir butona ulaşılma mesafesi de 30 metreyi geçmemelidir. Hastane, okul, bakımevi ve yangın riski yüksek olan binalarda bu mesafenin azaltılması esastır. İhbar butonlarına kolay ulaşılması gerekirken, çok iyi aydınlatılmış noktalara ve yerden 1,4 metre yüksekte monte edilmelidir. Butonların basit bir sistemle çalışmalı, sistemin tamamında aynı yöntemle çalışan butonlar bulunmalıdır.

 

Manuel Yangın İhbar Butonları

Manuel yangın ihbar butonu, yangın alarmı ya da söndürme prosesinin acil olarak manuel olarak aktif edilmesi için kullanılmaktadır. Dahili ve harici olarak uygulanabilen bu butonlar, sıva altı ve sıva üstü olarak tasarlanmakta ve kolay erişilebilir yerlere monte edilmektedir, Alarmın aktif hale gelmesi için üzerinde bulunan cam plakaya basılması yeterlidir. Alarm butonları arasında bulunan konvansiyonel yangın alarm butonu tek hareketli yangın butonu olarak tanımlanmaktadır ve manuel alarmı tetiklemek için kullanılmaktadır. Bu buton algılama hattına bağlanmakta, cama basılarak aktif edilmektedir. İşletmeye düşük maliyet sunmaktadır. Günümüzde genellikle akıllı, geçmişe dönük hafızası bulunan, elektronik adreslenebilir ihbar butonları kullanılmaktadır. Mikroişlemci kontrolü olan bu butonlar metal malzemeden imal edilmiştir.

 

Butonların Kullanılması Gereken Yerler

Yangın ihbar butonu ve yangın alarm sistemlerinin nasıl olması gerektiğine yönelik yönetmelik vardır ve sistem bu yönetmeliğe uygun olarak uygulanmalıdır. Yönetmelikte elle yangın uyarısının, yangın uyarı butonları ile yapılacağı belirtilmektedir. Bu butonların yangın kaçış yollarında tesis edilmesi gerektiği belirtilen yönetmelikte, yangın butonlarının görülebilir yerde olması da şart koşulmaktadır. Konutlar hariç, kat alanı 400 metrekareden fazla olan iki kat ile dört kat arasındaki bütün binalarda, konutlar hariç, kat sayısı dörtten fazla olan bütün binalarda ve konutlar dâhil bütün yüksek binalarda yangın alarm butonunun kullanılması yönetmeliklerle zorunlu bir hale getirilmiştir.

 

 

hizmet-alti.fw

Bizi Seçenler